...

Bitkisel Çaylar – Tarçın Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Neler

Tarçın Çayı

Tarçın Çayı Faydaları

Tarçın çayı, aslında tarçın ağacının kabuğudan elde edilen kabuklar ile yapılır. Bu kabukların sıcak su ile demlenmesiyle elde edilen bir çaydır. Faydaları ile dikkat çeken bitki çayının faydaları şunlardır :

 1. Antioksidan etkisi: Yüksek düzeyde antioksidan içerir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 2. Kan şekeri düzenlemesi: Kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. İçerdiği bileşikler, insülin direncini azaltır ve kan şekerinin düzgün bir şekilde düzenlenmesine katkıda bulunur.
 3. İltihap önleyici etkisi: Anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. İltihaplanma ile ilişkili durumları, örneğin romatoid artrit gibi eklem iltihaplarını hafifletir.
 4. Sindirim sağlığı: Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına olanak sağlar. Sindirimi kolaylaştırır, gaz ve şişkinliği azaltır ve sindirim sorunlarına karşı rahatlama sağlar.
 5. Bağışıklık sistemi güçlendirme: Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bağışıklık sistemini destekler ve hastalıklara karşı direnci artırır.
 6. Kalp sağlığını destekleme: Kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri olan antioksidanlar içerir. Kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini dengeler ve kalp hastalığı riskini azaltır.
 7. Zindelik ve enerji: Metabolizmayı hızlandırarak enerji seviyelerini artırır. Halsizlik, yorgunluk ve stresle mücadelede kullanılabilir.

Tarçın Nasıl Demlenir?

Tarçın çayının yukarıda maddelediğimiz faydalarından yararlanmak için aşağıda belirttiğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Elimizde bulunan malzemeye göre 1 çay kaşığı toz tarçın veya 1-2 adet tarçın çubuğu
 • 1 su bardağı su
 • İsteğe bağlı olarak tatlandırıcı (şeker, bal, pekmez, reçel vb.)

Adımlar:

 1. Bir su bardağı suyu kaynatalım.
 2. Kaynamış suyu bir çaydanlığa veya demlik içine aktaralım.
 3. Tarçın çubuklarını veya toz tarçını suya ekleyelim.
 4. Karışımı kısık ateşte 5-10 dakika kaynatalım. Eğer toz tarçın kullanıyorsanız, 5 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Tarçın çubukları kullanıyorsak, 10 dakika boyunca kaynamalarını sağlamak daha iyidir.
 5. Kaynama süresinin sonunda çayı ocaktan alalım ve birkaç dakika demlenmeye bırakalım.
 6. Demlendikten sonra çayı fincana veya bardağa süzüyoruz.
 7. İsteğe bağlı olarak elimizde bulunan tatlandırıcılardan ekleyebiliriz. Ancak sağlık durumunuza göre tatlandırıcı kullanımını sınırlamak önemlidir.

Tarçın çayı taze ve güçlü bir aroma sunar, bu nedenle damak tadınıza göre tarçın miktarını ayarlanabilir. Ayrıca, tarçın çubuğu kullanıyorsak, çayı kaynar suya eklemek yerine tarçın çubuğunu önceden ezerek aromasını daha iyi açığa çıkarabiliriz.

Kronik bir sağlık sorununuz varsa veya düzenli olarak tarçın çayı tüketmeyi düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Ayrıca, tarçın çayını aşırıya kaçmadan ve uygun miktarda tüketmek önemlidir, çünkü aşırı tüketim bazı yan etkilere neden olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Shopping Cart