...

Akik Taşı Nedir? Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Zararı Var mı?

akik taşı

Akik taşı günümüzde yaygın olarak kullanılan bir madendir. Özellikle stresi geçiştirici, odaklanmayı artırıcı ve görünümü ile bedene canlılık kattığına inanılır. Peki saf ve işlenmiş olarak piyasada bulabileceğimiz Akik taşı nedir? Faydası ve özellikleri nelerdir? Olası yan etkisi veya kullanımında zararı olacak etkileri var mıdır? Aldık ama bunları nasıl temizleyeceğiz? Gibi sorulara yanıt bulacağınız yazımıza hoş geldiniz.

Akik Taşı Nedir

Yer altından çıkan, mineraller ve kristaller ailesine mensup doğal taşlardır. Yabancı kaynaklarda “Agate” olarak bilinen bu taş, adını Sicilya’da bulunan Archates Nehri’nden almıştır.  Ayrıca, bazı bölgelerde adını “Ölümsüz Taş” veya “Yemen Taşı” olarak da duyabilirsiniz.

Akik taşı, tarih boyunca pek çok kültürde kullanılmıştır. Antik Mısırlılar, Romalılar, Yunanlar ve Hintliler gibi toplumlar, bu taşı süs eşyaları, takılar ve amuletler yapmak için kullanmışlardır. Bunun yanı sıra, akik taşı, doğal taş terapisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kozmetik ve bujiteri dükkanlarında Akik taşı kullanılarak üretilen pek çok yüzük, küpe, kolye, bileklik bulabilirsiniz

Akik Taşının Faydaları

Akik taşının birçok faydası vardır. Bunlar arasında, zihinsel ve fiziksel sağlığı desteklemesi, stresi azaltması, zihin açıklığı ve odaklanmayı arttırması, cesaret ve güven vermesi sayılabilir. Aynı zamanda, Akik taşı, konsantrasyon ve hafızayı güçlendirir, bağışıklık sistemini destekler, enerji seviyelerini arttırır ve sağlıklı bir uyku sağlar.

 • Cilt hastalıklarında deriyi iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir
 • Ağrıyan bölgedeki sancıları azalttığı belirtiliyor
 • Nazarı engelleyici etkisi olduğu söylenir
 • Bağırsak ve mide ağrılarında etkilidir.
 •  Libidoyu yükselttiği ve cinsel gücü artırdığı biliniyor.

Akik Taşının Olası Zararları

Sayamadığımız kadar faydası bulunan bu taşın gözlemlenen bir yan etkisi veya zararı yoktur fakat yüksek-düşük tansiyona sahipseniz, kalp damar rahatsızlıklarınız varsa hekiminize danışmanızda fayda vardır.

ham-akik
Ham Akik Taşı

Akik Taşı Çeşitleri ve Özellikleri

Akik taşı 6.5 ve 7 arasında bir sertlik derecesine sahiptir. Akik taşı çeşitleri, renkleri ve kökenleri açısından farklılık gösterir. Bunlar arasında, kırmızı akik, yeşil akik, beyaz akik, siyah akik, sarı akik, mavi akik ve pembe akik gibi çeşitler bulunur. Desenleri ise bulunduğu coğrafya ve iklim tipine göre çeşitlenecektir.

Renklerin insan psikolojisine etkisini biliyoruz. Evden çıkmadan önce moduna göre üzgünsen sarı, gergin ve stresliysen yeşil veya mavinin tonlarını takabilirsin.

Akik Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Akik taşı, çeşitli sağlık sorunlarına yardımcı olur. Örneğin, migren, baş ağrısı, yorgunluk, sindirim problemleri, solunum yolu enfeksiyonları, yüksek tansiyon, sinirsel stres, zihinsel yorgunluk ve depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, akik taşı, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri nedeniyle genel sağlık ve iyi hissetme durumunu artırır.

Hangi Coğrafya ve Bölgelerde Bulunur?

Dünyada ülke bazında düşünürsek İran, Meksika, Brezilya, ABD, İtalya, İngiltere, Hindistan, Madagaskar, Uruguay, Avustralya, Rusya ve Çin gibi ülkelerde çıkar.

Türkiye özelinde ise Uşak, Denizli, Balıkesir, Bursa, Isparta, Elazığ, Malatya ve Muğla Akik taşına en sık rastlayacağınız illerdir.

Akik Taşı Çocuklarda Kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Faydaları arasında bulunan özgüven vermen, odaklanmayı sağlayıcı, stresi azaltan etkileri ile çocuğunuzu dış çevreden ve olası taşkınlıklardan korur. Gönül ister ki ülkemizde yapılan, evlatlarımızın kaderlerini etkileyen sınavlarda da bunların kabul edilsin.

Akik Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Piyasada bulunan sahtekarlar kumdan yapılmış camları boyayarak vatandaşlarımızı aldatıyorlar. Akik taşını sahtesinden ayırabilmek mümkündür. İşte bazı yöntemler:

 1. Gerçek akik taşının doğal çizgileri vardır. Bu çizgiler, düzenli veya simetrik olmayabilir.
 2. Gerçek akik taşının yüzeyinde hafif bir kabarıklıklar vardır.
 3. Gerçek akik taşının, ısıtıldığında renk değiştirme özelliği yoktur.

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Akik taşının enerjisi, kullanımdan sonra yenilenmesi gerekebilir. Bu nedenle, akik taşını temizlemek için aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayabiliriz:

 1. Yöntem : Akik taşını soğuk su altında yıkayın.
 2. Yöntem : Bir kapta, su ve tuz karışımı hazırlayın ve akik taşını bu karışımda 15-20 dakika bekletin. Daha sonra durulayın.
 3. Yöntem : Akik taşını bir gece boyunca ametal bir kapta tuzlu suya batırın.

Akik Taşını Nereden Bulabiliriz?

Bulunduğunuz semtte bijuteri veya kozmetik ürünleri satan bir dükkana giderek yakından inceleyebilirsiniz.

Ancak, Akik taşı’nın gerçek olduğunu doğrulamak için, satın almadan önce dikkatli olmanız önemlidir. Bazı satıcılar, gerçek akik taşı yerine daha ucuz alternatiflerini satabilirler. Bu nedenle, güvenilir bir satıcıdan akik taşı satın almak, taşın kalitesini ve gerçekliğini sağlamak için önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Shopping Cart