Adaçayı nedir? Faydaları ile adaçayı nasıl demlenir

Yaş Adaçayı
Yaş Adaçayı Bitkisi

Adaçayı Nedir?

Adaçayı -literatürdeki adı ile Salvia Officinalis-, günümüzde Akdeniz bölgesinde yetişen ve Ballıbabagiller familyasına ait olan farmakolojik bir şifalı bitkidir. Adındaki “Salvia” kelimesi iyileşmeyi temsil etmektedir. Anadoluda her mevsim hasat verme bereketini faydalarında da görmekteyiz. Sinidirim sistemi hastalıklarını (hazımsızlık şişkinlik mide yanması…) iyileştirici etkisinden sinirsel ve ruhsal rahatlamaya, enfeksiyon hastalıklarından biri olan astım bronşiti rahatlatıcı etkisine kadar birçok hastalığa şifa kaynağıdır.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

İlişkilerimizde yaşadığımız sıkıntılarda veya sorumluluklar sonucunda fiziksel ve ruhen yıpranıyoruz. Adaçayının içerisinde bulunan Antioksidanlar sayesinde vücudumuzda bulunan toksinlarden arınır, içerdiği “Kafur” etken maddesi uygun miktarda kullanımında ferahlık ve sakinlik verir.

Hangi Hastalıklara Şifa Verir?

Adaçayı üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte kullananların tecrübelerinden edindiğimiz bilgi ile aşağıda listelediğimiz hastalıklarda olumlu etkiler yapmaktadır:

 • Alzheimer
 • Diyabet
 • Yüksek kolesterol
 • Menopoz
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız içi yaraları
 • Diş eti iltihaplanması
 • Hazımsızlık
 • Mide yanması
 • Şişkinlik
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Demlenen çayın cilde uygulanması ile ;
 • Cilt lekeleri azaltır
 • Çatlakları önler

Adaçayının Sindirim Sistemine Faydaları

İçerisinde bulunan yağlar sayesinde mide ve bağırsaklarda problemleri giderici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Adaçayı Kilo Verdirir mi?

İçerdiği antioksidanlar ve ekleyeceğiniz limon ile vücudumuzdaki toksinleri atar, yağ yakımını hızlandırarak fazlalıklarımızdan kurtulmamızda bize yardımcı olur.

Adaçayı Bağışıklığı Güçlendirir mi ?

İçerdiği vitaminler (A, B1, B6, C, K) ve mineraller (kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum vb.) ile enzim üretimini ve bağışıklık sistemi hücrelerinin yapısal materyallerini barındırması sebebi ile destekleyici özelliğe sahiptir.

Adaçayı Adet Söktürür mü?

Adet zamanları yatıştırıcıya en fazla ihtiyaç duyacağımız periyodlardır. Yazımızda vurguladığımız özelliklerinin yanında “emenagog” yani adet düzenleyici olarak pozitif bir etkisi vardır.

Adaçayı Sakinleştirir mi?

Sinir sistemi ile etkileşimi sonucunda yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Stresi azaltıcı özelliği vardır.

Adaçayı ile Cilt Bakımı

Adaçayı kullanarak yapacağınız bitki çayını ılık olarak cildiniz üzerinde de kullanabilirsiniz. Pamuk yardımı ile deri üzerine yapacağınız uygulama sonrasında sahip olduğu karnosik ve rosmarinik asit etkisi ile cildinizdeki temizliği, kaybolan leke ve çatlakları gözlemleyebilirsiniz.

Adaçayının Kas ve Kemiklere Faydası

Kasların kasılıp gevşemesinde elektrolitler (Sodyum, klor, potasyum, kalsiyum, magnezyum) görev alır. Adaçayında bulunan mineraller kas ve kemik yapımında etkili rol oynarlar.

Adaçayını Nerede Bulabiliriz?

Adaçayını güvendiğiniz bir aktardan almanızı tavsiye ediyoruz. Bayatlamış veya eski hasat bitkisel ürünler istenilen etkiyi göstermeyebiliyor. Ayrıca, online olarak sipariş etmeniz de mümkün.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Kaynatarak yumuşattığımız suyumuzu kişi başı 2 dal olacak şekilde demlenmeye bırakıyoruz. Demlenmeye  bırakılan adaçayı 10 dakikanın ardından içilmeye hazırdır.

Bloğumuzdaki bilgiler ile yapacağınız uygulamalarda bir uzmana danışmanızı öneririz. Olası yan etkiler ve istenmeyen sonuçlardan bilgilendiniz.com sorumlu tutulamaz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Shopping Cart